2007 Malaguti Password 250 gallery
2007 Malaguti Password 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 22,09 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 156.0 kg (343.9 pounds) |
| Seat height: | 778 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, titanium, black, |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 250 SX
- 2007 KTM 250 SX-F
- 2007 KTM 300 EXC
- 2007 KTM 400 EXC Racing
- 2007 KTM 450 EXC Racing
- 2007 KTM 450 SMR
- 2007 KTM 450 SX-F
- 2007 KTM 50 Mini Adventure
- 2007 KTM 50 Senior Adventure
- 2007 KTM 50 SX
- 2007 KTM 50 SX Junior
- 2007 KTM 505 SX F
- 2007 KTM 525 EXC Racing
- 2007 KTM 525 XC Desert Racing
- 2007 KTM 560 SMR
- 2007 KTM 625 SMC
- 2007 KTM 625 SXC
- 2007 KTM 640 Adventure
- 2007 KTM 640 Duke II
- 2007 KTM 640 LC4 Enduro

