2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels gallery
2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 14.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 44.0 kg (97.0 pounds) |
| Seat height: | 73 mm (2.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 987 mm (38.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear brakes: | Single disc. 160 mm disc brake with hydr. master cylinder and caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Breakout
-
Harley-Davidson Sportster Iron 883
-
Harley-Davidson Street Bob Special Edition
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2007 Aprilia NA 850 Mana
- 2007 Aprilia Pegaso 650
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2007 Aprilia RS 125
- 2007 Aprilia RS 50
- 2007 Aprilia RSV 1000 R
- 2007 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2007 Aprilia RX 50
- 2007 Aprilia RXV 4.5
- 2007 Aprilia RXV 5.5
- 2007 Aprilia Scarabeo 100
- 2007 Aprilia Scarabeo 125
- 2007 Aprilia Scarabeo 200
- 2007 Aprilia Scarabeo 250
- 2007 Aprilia Scarabeo 50
- 2007 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2007 Aprilia Scarabeo 500
- 2007 Aprilia SL 750 Shiver

