2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels gallery
2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 15.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 44.5 kg (98.1 pounds) |
| Seat height: | 69 mm (2.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic rear foot brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 950 Super Enduro R
- 2007 KTM 950 Supermoto
- 2007 KTM 990 Adventure
- 2007 KTM 990 Adventure S
- 2007 KTM 990 Super Duke
- 2007 Kymco Activ 110
- 2007 Kymco Agility 50
- 2007 Kymco Bet and Win 125
- 2007 Kymco Bet and Win 150
- 2007 Kymco Bet and Win 250
- 2007 Kymco Bet and Win 50
- 2007 Kymco Caro 100
- 2007 Kymco Cruiser
- 2007 Kymco Dink / Yager 125
- 2007 Kymco Dink / Yager 150
- 2007 Kymco Dink 200
- 2007 Kymco Dink L/C
- 2007 Kymco Dink (Yager) 50 A/C
- 2007 Kymco Filly 50 LX
- 2007 Kymco Grand Dink 125

