2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3 gallery
2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, Silver White, Black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Piaggio X9 Evolution 500
- 2007 Piaggio Zip 50
- 2007 Piaggio Zip SP
- 2007 Polini 910 Carena S H2O
- 2007 Polini 910 GP4 Air Junior
- 2007 Polini 911 GP4
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse Race
- 2007 Polini XP 4T Street
- 2007 Polini XP 65 R
- 2007 Polini XP4 - 110 Cross Racing
- 2007 Qlink Achilles 150
- 2007 Qlink Axon 50
- 2007 Qlink Commuter 250
- 2007 Qlink Legacy 250
- 2007 Qlink Legend 250
- 2007 Qlink Pegasus 150
- 2007 Qlink Sapero 250
- 2007 Qlink Star 50
- 2007 Qlink X-ranger 200

