2010 CF Moto V5 Sport Cruiser gallery
2010 CF Moto V5 Sport Cruiser
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, Champagne, Bright red, Blue, Black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Headbanger High Flyin
- 2010 Headbanger Hollister
- 2010 Hero Honda CBZ X-treme
- 2010 Hero Honda CD Dawn 100
- 2010 Hero Honda CD Deluxe
- 2010 Hero Honda Glamour
- 2010 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2010 Hero Honda Hunk 150
- 2010 Hero Honda Karizma
- 2010 Hero Honda Karizma ZMR
- 2010 Hero Honda Passion Plus
- 2010 Hero Honda Passion Pro
- 2010 Hero Honda Pleasure 100
- 2010 Hero Honda Splendor NXG
- 2010 Hero Honda Splendor Plus
- 2010 Hero Honda Super Splendor 125
- 2010 Hesketh HZE Vectrix
- 2010 Hesketh Sprinter
- 2010 Hesketh Zero DS
- 2010 Hesketh Zero MX

