2010 UM Nitrox 125 gallery
2010 UM Nitrox 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 786 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.20 litres (2.69 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black,Blue, Red,orange,green |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Beta RR Enduro 50
- 2010 Beta RR Enduro 50 Racing
- 2010 Beta RR Enduro 50 Standard
- 2010 Beta RR Motard 50 Standard
- 2010 Beta Urban 125
- 2010 Beta Urban 125 Special
- 2010 Beta Urban 200
- 2010 Beta Urban 200 Special
- 2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Bear Bones 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI
