2010 UM Max 125 gallery
2010 UM Max 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 786 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black/Blue, Black/Red |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Intrepid Steadfast ProStreet
- 2010 Italjet Dragster 50
- 2010 Izuka C150Y
- 2010 Izuka Reizei 70
- 2010 Izuka W150
- 2010 Izuka YY150-12A
- 2010 Izuka YY150-21C
- 2010 Jawa-CZ 125 Sport
- 2010 Jawa-CZ 50 Robby
- 2010 Johnny Pag Barhog
- 2010 Johnny Pag FX-3
- 2010 Johnny Pag Police/Escort
- 2010 Johnny Pag Pro Street
- 2010 Johnny Pag Raptor
- 2010 Johnny Pag Raptor-X
- 2010 Johnny Pag Spyder
- 2010 Jonway GTS 500
- 2010 Kawasaki 1400 GTR
- 2010 Kawasaki Concours14
- 2010 Kawasaki Concours14 ABS

