2010 UM Renegade 150 LE gallery
2010 UM Renegade 150 LE
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.50 ccm (9.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 136.0 kg (299.8 pounds) |
| Seat height: | 685 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.30 litres (3.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Blue, Gray, Red, Titanium |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Triumph Thunderbird
- 2010 Triumph Tiger
- 2010 Triumph Tiger SE
- 2010 TVS Apache 150
- 2010 TVS Apache RTR 160
- 2010 TVS Apache RTR 180
- 2010 TVS Flame DS 125
- 2010 TVS Max 100
- 2010 TVS Metro 100
- 2010 TVS Scooty Pep
- 2010 TVS Scooty Streak
- 2010 TVS Star LX
- 2010 TVS Victor GLX
- 2010 TVS Victor GX
- 2010 TVS XL HD
- 2010 TVS XL Super
- 2010 UM DSF 125
- 2010 UM DSF 159
- 2010 UM DSR 150
- 2010 UM Fastwind 125

