2009 DB Motors Pirat LC gallery
2009 DB Motors Pirat LC
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 15.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 44.5 kg (98.1 pounds) |
| Seat height: | 69 mm (2.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic rear foot brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/multicolored |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Neander Turbo Diesel
- 2009 Nipponia Altiva 125
- 2009 Nipponia Arte 125
- 2009 Nipponia AX 100S
- 2009 Nipponia Brio 110
- 2009 Nipponia Brio 125
- 2009 Nipponia Evolution 110
- 2009 Nipponia Ezio 50
- 2009 Nipponia Mego 125S
- 2009 Nipponia NB 125E
- 2009 Nipponia NC 110
- 2009 Nipponia NC 90
- 2009 Nipponia Sporty 125
- 2009 Nipponia Sporty 125XX
- 2009 Nipponia Vorrei 125
- 2009 Norton Commando 961 SS
- 2009 Orion A29B50M
- 2009 Orion AGB-38
- 2009 Pagsta Choppa
- 2009 Pagsta Cruisa 250

