2004 Suzuki Bandit 1200S gallery
2004 Suzuki Bandit 1200S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Gray, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Macbor XC 510 S
- 2004 Macbor XC 512 Pro
- 2004 Macbor XC 512 Racing
- 2004 Macbor XC 512 S
- 2004 Macbor XC 512 T
- 2004 Macbor XC 515 R 6v
- 2004 MBK Flame X
- 2004 MBK Skyliner 125
- 2004 MBK Skyliner 180
- 2004 MBK Skyliner 400
- 2004 Moto Guzzi Breva V 1100
- 2004 Moto Guzzi Breva V 750 I.E.
- 2004 Moto Guzzi California Aluminium
- 2004 Moto Guzzi California EV
- 2004 Moto Guzzi California EV Touring
- 2004 Moto Guzzi California Stone
- 2004 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2004 Moto Guzzi California Titanum
- 2004 Moto Guzzi Griso
- 2004 Moto Guzzi MGS-01 Corsa

