2004 Yamaha DT 50 R gallery
2004 Yamaha DT 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,341 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Racing blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Ducati Monster 800 i.e.
- 2004 Ducati Monster S4R
- 2004 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2004 Ducati ST3
- 2004 Ducati ST4S
- 2004 Ducati ST4S ABS
- 2004 Ducati Supersport 1000 DS
- 2004 Ducati Supersport 800
- 2004 Enfield Bullet 350
- 2004 Enfield Bullet 500
- 2004 Enfield Bullet Electra 350
- 2004 Enfield Bullet Machismo 350
- 2004 Enfield Bullet Sixty 5
- 2004 Enfield Euro Classic 350
- 2004 Enfield Euro Classic 500
- 2004 Enfield Military 500
- 2004 Enfield Thunderbird 350
- 2004 Enfield US Classic 350
- 2004 Enfield US Classic 500
- 2004 Factory Bike Chrono SM 250

