2010 DB Motors Super Sport gallery
2010 DB Motors Super Sport
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 2,5 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 43.5 kg (95.9 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue/yellow/black/white |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Husqvarna TC 250
- 2010 Husqvarna TC 450
- 2010 Husqvarna TE 250
- 2010 Husqvarna TE 310
- 2010 Husqvarna TE 450
- 2010 Husqvarna TE 510
- 2010 Husqvarna TE 610ie
- 2010 Husqvarna TE 630
- 2010 Husqvarna WR 125
- 2010 Husqvarna WR 250
- 2010 Husqvarna WR 300
- 2010 Husqvarna WRE 125
- 2010 Hyosung GT 250
- 2010 Hyosung GT 250 R
- 2010 Hyosung GT 650
- 2010 Hyosung GT 650 R
- 2010 Hyosung GV 250
- 2010 Hyosung GV 650
- 2010 Hyosung ST 7
- 2010 Innoscooter Elektroroller EM 6000

