2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels gallery
2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 14.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 44.0 kg (97.0 pounds) |
| Seat height: | 69 mm (2.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear brakes: | Single disc. 160 mm disc brake with hydr. master cylinder and caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250
- 2007 Husqvarna TC 450
- 2007 Husqvarna TC 510
- 2007 Husqvarna TE 250
- 2007 Husqvarna TE 450
- 2007 Husqvarna TE 510
- 2007 Husqvarna TE 610
- 2007 Husqvarna WR 125
- 2007 Husqvarna WR 250
- 2007 Husqvarna WRE 125
- 2007 Hyosung GT 125 Naked / GT125 Comet
- 2007 Hyosung GT 125 R Supersport
- 2007 Hyosung GT 125 R TTC
- 2007 Hyosung GT 250 Naked / GT 250 Comet
- 2007 Hyosung GT 250 R
- 2007 Hyosung GT 650 Naked / GT 650 Comet
- 2007 Hyosung GT 650 R Sporttouring / Comet 650 R
- 2007 Hyosung GT 650 R TTC
- 2007 Hyosung GT 650 S Sport / Comet 650 S

