2007 KTM 690 Supermoto gallery
2007 KTM 690 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 653.70 ccm (39.89 cubic inches) | Power: | 63,02 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde
- 2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2007 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2007 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2007 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2007 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
- 2007 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2007 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special

