2010 DB Motors Pirat LC gallery
2010 DB Motors Pirat LC
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 12 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 15.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 44.5 kg (98.1 pounds) |
| Seat height: | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic master cylinder and calliper |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic rear foot brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/white/blue/red |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Dafier TZX 125
- 2010 Dafier WX2 50
- 2010 Dafra Apache150
- 2010 Dafra Kansas 150
- 2010 Dafra Laser 150
- 2010 Dafra Smart 125
- 2010 Dafra Speed 150
- 2010 Dafra Super 100
- 2010 Dafra Zig Cub 100
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2010 DB Motors Pirat Air
- 2010 DB Motors Super Sport
- 2010 DB Motors ZZ
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2010 Derbi Boulevard 125 4T
- 2010 Derbi Boulevard 50 2T
- 2010 Derbi Cross City 125

