2007 CCM 644 DS Trail gallery
2007 CCM 644 DS Trail
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha TT-R 125 LW
- 2007 Yamaha TT-R 125 LW E
- 2007 Yamaha TT-R 230
- 2007 Yamaha TT-R 250
- 2007 Yamaha TT-R 50 E
- 2007 Yamaha TT-R 90
- 2007 Yamaha TT-R 90 E
- 2007 Yamaha TW200
- 2007 Yamaha TZR 50
- 2007 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2007 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2007 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2007 Yamaha V Star 1300
- 2007 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2007 Yamaha V Star Classic
- 2007 Yamaha V Star Custom
- 2007 Yamaha V Star Silverado
- 2007 Yamaha Vino 125
- 2007 Yamaha Vino Classic
- 2007 Yamaha Virago 250

