2007 CCM 644 DS Dual Sport gallery
2007 CCM 644 DS Dual Sport
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, yellow |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda SH125i
- 2007 Honda Shadow 750
- 2007 Honda Shadow Aero
- 2007 Honda Shadow Sabre
- 2007 Honda Shadow Spirit
- 2007 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2)
- 2007 Honda Shadow Spirit 750DC (VT 750 DC)
- 2007 Honda Shadow VLX
- 2007 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2007 Honda Silver Wing
- 2007 Honda Silver Wing 400
- 2007 Honda Silver Wing ABS
- 2007 Honda ST1300 Pan-European
- 2007 Honda ST1300 Pan-European ABS
- 2007 Honda VFR800 Interceptor
- 2007 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2007 Honda VT125C Shadow
- 2007 Honda VTX1300C
- 2007 Honda VTX1300R
- 2007 Honda VTX1300S

