2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels gallery
2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 2,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 43.5 kg (95.9 pounds) |
| Seat height: | 66 mm (2.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Ecosse Heretic
- 2007 Ecosse Heretic Ag
- 2007 Ecosse Heretic C
- 2007 Ecosse Heretic Ti
- 2007 Enfield Bullet 350
- 2007 Enfield Bullet 500
- 2007 Enfield Bullet 500 Classic
- 2007 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2007 Enfield Bullet 500 ES Classic
- 2007 Enfield Bullet Electra
- 2007 Enfield Bullet Electra 5S
- 2007 Enfield Bullet Electra X
- 2007 Enfield Bullet Machismo
- 2007 Enfield Bullet Military
- 2007 Enfield Bullet Sixty 5
- 2007 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2007 Enfield GT500 Continental
- 2007 Enfield Thunderbird
- 2007 Enfield Trials/Scrambler
- 2007 Factory Bike Chrono SM50-2

