2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels gallery
2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 2,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.0 kg (92.6 pounds) |
| Seat height: | 64 mm (2.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 GAS GAS SM450 FSR
- 2007 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2007 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2007 GAS GAS TXT Boy 50 LC
- 2007 GAS GAS TXT Pro 250
- 2007 GAS GAS TXT Pro 280
- 2007 GAS GAS TXT Pro 300
- 2007 Generic Ideo 50
- 2007 Generic Soho 125
- 2007 Generic Toxic 50
- 2007 Generic Trigger SM 50
- 2007 Generic Trigger X 50
- 2007 Generic XOR 125
- 2007 Generic XOR 50
- 2007 Gilera DNA 50
- 2007 Gilera Fuoco 500ie
- 2007 Gilera GP 800
- 2007 Gilera Nexus 125
- 2007 Gilera Nexus 250
- 2007 Gilera Nexus 500

