2007 Rieju SMX 125 gallery
2007 Rieju SMX 125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.0 kg (238.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Double piston |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TVS XL Super HD1
- 2007 UM DSF 200
- 2007 UM DTF 110
- 2007 UM DTF 150
- 2007 UM DTF 200
- 2007 UM DTF 50
- 2007 UM DTF 90
- 2007 UM Matrix 150 XX
- 2007 UM PowerMax 150 XX
- 2007 UM SMF 200
- 2007 UM V2C 250T
- 2007 UM V2C 650S
- 2007 UM V2S 250R
- 2007 UM V2S 650
- 2007 UM V2S 650R
- 2007 UM X Peed 50R
- 2007 Ural Gear Up 750
- 2007 Ural Patrol 750
- 2007 Ural Retro 750
- 2007 Ural Tourist 750

