2007 Keeway RX3 gallery
2007 Keeway RX3
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 12,8 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 1.5 x 0.0 mm (0.1 x inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.0 kg (92.6 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 985 mm (38.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Multicolored |
News
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Linhai Monarch LH 250T
- 2007 Linhai Prince 50
- 2007 Macbor XC 510 Racing
- 2007 Macbor XC 510 S
- 2007 Macbor XC 512 PRO
- 2007 Macbor XC 512 Racing
- 2007 Macbor XC 512 S
- 2007 Macbor XC 512 T
- 2007 Macbor XC 515 R 6V
- 2007 Macbor XC R 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 150
- 2007 Malaguti Ciak Master 200
- 2007 Malaguti Ciak Master 50
- 2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
- 2007 Malaguti Drakon NKD 50
- 2007 Malaguti F10 Jet Line Wap
- 2007 Malaguti F15 Firefox Ducati Corse SBK
- 2007 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2007 Malaguti Firefox 50

