2006 Beta Jonathan 350 gallery
2006 Beta Jonathan 350
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Daelim S2 250
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-10
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-14
- 2006 DB Motors Pirat LC
- 2006 DB Motors Pirat LC 12-14
- 2006 DB Motors Super Sport 12-10
- 2006 DB Motors ZZ 10-10
- 2006 DB Motors ZZ 12-14
- 2006 Derbi Atlantis Bullet
- 2006 Derbi Atlantis City
- 2006 Derbi Atlantis City 100 4T
- 2006 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2006 Derbi Atlantis Two Chic
- 2006 Derbi Boulevard 125
- 2006 Derbi Boulevard 150
- 2006 Derbi Boulevard 200
- 2006 Derbi Dirt Boy 10
- 2006 Derbi Dirt Kid 12
- 2006 Derbi DRD Edition 50 SM
- 2006 Derbi DRD Pro 50 SM

