2014 KTM 250 XC-W gallery
2014 KTM 250 XC-W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 66.4 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.1 kg (225.1 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Triumph Daytona 675
- 2014 Triumph Daytona 675 R ABS
- 2014 Triumph Rocket III Roadster
- 2014 Triumph Rocket III Touring
- 2014 Triumph Scrambler
- 2014 Triumph Speed Triple ABS
- 2014 Triumph Speed Triple R ABS
- 2014 Triumph Speedmaster
- 2014 Triumph Sprint GT
- 2014 Triumph Street Triple ABS
- 2014 Triumph Street Triple R ABS
- 2014 Triumph Thruxton
- 2014 Triumph Thunderbird
- 2014 Triumph Thunderbird Commander
- 2014 Triumph Thunderbird LT
- 2014 Triumph Thunderbird Storm
- 2014 Triumph Tiger 800 ABS
- 2014 Triumph Tiger 800 XC
- 2014 Triumph Tiger 800 XC SE
- 2014 Triumph Tiger Explorer

