2014 KTM 250 XC gallery
2014 KTM 250 XC
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.1 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Triumph Tiger 800 XC
- 2014 Triumph Tiger 800 XC SE
- 2014 Triumph Tiger Explorer
- 2014 Triumph Tiger Explorer XC
- 2014 Triumph Tiger Sport
- 2014 Triumph Trophy
- 2014 Triumph Trophy SE
- 2014 Victory Boardwalk
- 2014 Victory Cross Country
- 2014 Victory Cross Country 8 Ball
- 2014 Victory Cross Country Factory Custom
- 2014 Victory Cross Country Tour
- 2014 Victory Cross Country Tour 15th Anniversary
- 2014 Victory Cross Roads 8 ball
- 2014 Victory Cross Roads Classic
- 2014 Victory Gunner
- 2014 Victory Hammer 8 Ball
- 2014 Victory High Ball
- 2014 Victory Jackpot
- 2014 Victory Judge

