2010 Honda VTX1800N gallery
2010 Honda VTX1800N
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (109.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 1,000.0 x 1,000.0 mm (39.4 x 39.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/50-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 296mm disc with LBS three-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single 316mm disc with LBS twin-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Dark Orange Metallic, Black/Black Custom Art, Dark Orange Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Motorhispania KN1 125
- 2010 Motorhispania MH7 125 Naked
- 2010 Motorhispania RX 125R
- 2010 Motorhispania RX 50R
- 2010 Motorhispania RYZ 49 Off Road
- 2010 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Off Road
- 2010 Motorhispania RYZ Pro Urban
- 2010 Motorhispania RYZ Supermotard
- 2010 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2010 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2010 MV Agusta Brutale 910R
- 2010 MV Agusta Brutale 910S
- 2010 MV Agusta Brutale 990R
- 2010 MV Agusta F4 1000 R
- 2010 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2010 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2010 MV Agusta F4 R312
- 2010 MV Agusta F4 RR 312 1078
- 2010 MZ Charly Electroroller Evo
- 2010 NCR 848

