2011 Honda VT750C2 Shadow gallery
2011 Honda VT750C2 Shadow
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 44,92 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki Sixteen
- 2011 Suzuki ST 250E
- 2011 Suzuki SV 650
- 2011 Suzuki SV 650 ABS
- 2011 Suzuki SV 650 SF
- 2011 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2011 Suzuki TU250
- 2011 Suzuki V-Strom 1000
- 2011 Suzuki V-Strom 650
- 2011 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2011 Suzuki V-Strom 650 Traveller
- 2011 Suzuki Van Van 125
- 2011 Suzuki Van Van 200
- 2011 Suzuki VZR 1800
- 2011 Sym Allo 125
- 2011 Sym Allo 50
- 2011 Sym Citycom 125i
- 2011 Sym Citycom 300i
- 2011 Sym DD 50
- 2011 Sym Fiddle II 125

