2010 Moto Guzzi MGS-01 Corsa gallery
2010 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1225.00 ccm (74.75 cubic inches) | Power: | 128 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 78.0 mm (3.9 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/67-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs, 4 pads radial caliper |
| Rear brakes: | Double disc. Double piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Keeway TX50 Enduro
- 2010 Keeway TX50 Supermoto
- 2010 Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber
- 2010 Kinroad XT100-9 Blue Eagle
- 2010 Kinroad XT110PY-2B
- 2010 Kinroad XT125
- 2010 Kinroad XT125-16
- 2010 Kinroad XT125-18
- 2010 Kinroad XT125-19 Road King
- 2010 Kinroad XT125-2 Challenger
- 2010 Kinroad XT125-2 Traveller
- 2010 Kinroad XT125-B Mickey
- 2010 Kinroad XT125-BA Mickey Enduro
- 2010 Kinroad XT125-C Hatchet
- 2010 Kinroad XT125-CB Sword
- 2010 Kinroad XT125-CE War Dragon
- 2010 Kinroad XT125-D Cruise
- 2010 Kinroad XT125-F Mars
- 2010 Kinroad XT200GY-3
- 2010 Kinroad XT50-20

