2008 Big Dog K-9 gallery
2008 Big Dog K-9
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 117.00 ccm (7.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.0 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,083 mm (82.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.65 litres (4.40 gallons) |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Vivacity 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Motorsport
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Sportline
- 2008 Peugeot Vogue 50
- 2008 Peugeot XP6 Enduro 50
- 2008 Peugeot XP6 Supermoto 50
- 2008 Peugeot XPS Enduro 50
- 2008 Peugeot XR7 50
- 2008 PGO Big Max 50
- 2008 PGO BuBu 100
- 2008 PGO BuBu 125
- 2008 PGO BuBu 50
- 2008 PGO Comet 50
- 2008 PGO G-MAX 125
- 2008 PGO G-MAX 125 EFI
- 2008 PGO G-MAX 150 EFI
- 2008 PGO G-MAX 250 LQ
- 2008 PGO G-MAX 50
- 2008 PGO I-CHARGE 125
- 2008 PGO Ligero 100

