2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI gallery
2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.1 kg (708.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.24 litres (3.50 gallons) |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, pearl orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Saxon Warlord
- 2010 Saxon Whip
- 2010 Schwinn Hope 150
- 2010 Schwinn Hope 50
- 2010 Schwinn Laguna 50
- 2010 Schwinn Newport 150
- 2010 Schwinn Newport 50
- 2010 Schwinn Valo 150
- 2010 Schwinn Valo 50
- 2010 Scorpa SR 125-2T
- 2010 Scorpa SR 125-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SR-250 2T
- 2010 Scorpa SR-250-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SY-125FR
- 2010 Scorpa SY-125FR Long Ride
- 2010 Scorpa SY-250FR
- 2010 Scorpa SY-250FR Long Ride
- 2010 Scorpa T-Ride 124-4T
- 2010 Scorpa T-Ride 250F
- 2010 Sherco SE 0.5

