2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100 gallery
2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 385.6 kg (850.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,159 mm (85.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/50-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Johnny Pag Raptor 300
- 2009 Johnny Pag Raptor-X
- 2009 Johnny Pag Spyder
- 2009 Kawasaki 1400 GTR
- 2009 Kawasaki Concours14
- 2009 Kawasaki Concours14 ABS
- 2009 Kawasaki Eliminator 125
- 2009 Kawasaki ER-6f
- 2009 Kawasaki ER-6n
- 2009 Kawasaki KLR650
- 2009 Kawasaki KLX110
- 2009 Kawasaki KLX110 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140
- 2009 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX140L
- 2009 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX250S
- 2009 Kawasaki KLX250SF
- 2009 Kawasaki KLX450R
- 2009 Kawasaki KX100

