2006 KTM 990 Adventure Black gallery
2006 KTM 990 Adventure Black
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa
- 2006 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2006 Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE
- 2006 Moto Guzzi Norge 1200
- 2006 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2006 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2006 Moto Guzzi V11 Copa Italia
- 2006 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2006 Moto Guzzi V11 Naked
- 2006 Moto Morini 9 1/2
- 2006 Moto Morini Corsaro 1200
- 2006 Motobi Zinzani 250 6 Tiranti
- 2006 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2006 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2006 Motorhispania Furia Max Enduro
- 2006 Motorhispania Furia Max Super Motard
- 2006 Motorhispania RX Super Racing
- 2006 Motorhispania Ryz Enduro

