2014 KTM 125 Duke gallery
2014 KTM 125 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 15.00 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,361 mm (53.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-pot brake caliper |
| Rear brakes: | Single disc. One-pot brake caliper, floating brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha X-City 250
- 2014 Yamaha X-MAX 125
- 2014 Yamaha X-MAX 125 ABS
- 2014 Yamaha X-MAX 250
- 2014 Yamaha X-MAX 400
- 2014 Yamaha X-MAX 400 ABS
- 2014 Yamaha Xenter 125
- 2014 Yamaha Xenter 125 MotoGP
- 2014 Yamaha Xenter 150
- 2014 Yamaha XJ6
- 2014 Yamaha XJ6 ABS
- 2014 Yamaha XJ6 SP
- 2014 Yamaha XJR 1300
- 2014 Yamaha XJR 1300 Eau Rouge by Deus
- 2014 Yamaha XT 1200Z
- 2014 Yamaha XT 1200ZE
- 2014 Yamaha XT 250
- 2014 Yamaha XT 660 R
- 2014 Yamaha XT 660 X
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere

