2014 Honda TMX Supremo gallery
2014 Honda TMX Supremo
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.20 ccm (9.10 cubic inches) | Power: | 10.53 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.3 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 771 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,306 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-18 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.30 litres (3.78 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Hayabusa 50 Anniversary
- 2014 Suzuki Hayabusa ABS Z
- 2014 Suzuki Hayate 125 FI
- 2014 Suzuki Inazuma 250
- 2014 Suzuki Intruder 250LC
- 2014 Suzuki Intruder C1500BT
- 2014 Suzuki Intruder C1500T
- 2014 Suzuki Intruder C1800R
- 2014 Suzuki Intruder C800
- 2014 Suzuki Intruder C800B
- 2014 Suzuki Intruder C800C
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400 Cast Wheel
- 2014 Suzuki Intruder M1500
- 2014 Suzuki Intruder M1800RB
- 2014 Suzuki Intruder M1800RBZ B.O.S.S.
- 2014 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2014 Suzuki Intruder M800
- 2014 Suzuki Intruder M800T
- 2014 Suzuki Mola 125

