2014 Honda VT400S gallery
2014 Honda VT400S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | 30.84 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 62.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Silver, Blue and Black/Silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Aprilia Caponord 1200 ABS
- 2014 Aprilia Dorsoduro 1200 ATC ABS
- 2014 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2014 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2014 Aprilia RS4 125
- 2014 Aprilia RS4 125 Replica
- 2014 Aprilia RS4 50 Replica
- 2014 Aprilia RSV4 Factory APRC ABS
- 2014 Aprilia RSV4 R APRC ABS
- 2014 Aprilia Shiver 750
- 2014 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2014 Aprilia Shiver Sport 750
- 2014 Aprilia SR 50 Factory
- 2014 Aprilia SR 50 R
- 2014 Aprilia SR Max 300
- 2014 Aprilia SR Motard 125
- 2014 Aprilia SR Motard 50
- 2014 Aprilia SRV 850
- 2014 Aprilia SX 50
- 2014 Aprilia Tuono V4R APRC

