2014 KTM 1290 Super Duke R gallery
2014 KTM 1290 Super Duke R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1299.00 ccm (79.26 cubic inches) | Power: | 180.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 108.0 x 71.0 mm (4.3 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Radially mounted four-piston brake calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston brake caliper; fixed brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda CRF50F
- 2014 Honda Crossrunner
- 2014 Honda CTX 700
- 2014 Honda CTX1300
- 2014 Honda CTX700N
- 2014 Honda Dio
- 2014 Honda Dream Neo
- 2014 Honda Dream Yuga
- 2014 Honda Fireblade
- 2014 Honda Fireblade SP
- 2014 Honda Gold Wing F6B
- 2014 Honda Grom
- 2014 Honda NC700X
- 2014 Honda NC750D Integra
- 2014 Honda NC750S
- 2014 Honda NC750X
- 2014 Honda NSC110 Dio
- 2014 Honda NSC50R
- 2014 Honda NSS300 Forza
- 2014 Honda PCX125

