2011 KTM 50 SX gallery
2011 KTM 50 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 39.8 kg (87.7 pounds) |
| Seat height: | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,032 mm (40.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.30 litres (0.61 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, black, white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Megelli Sportbike 125 R
- 2011 Megelli Supermoto 125 m
- 2011 Metisse Desert Racer
- 2011 Mikilon M96-250S
- 2011 Mission One Ple
- 2011 Mission R
- 2011 Modenas Ceria 100
- 2011 Modenas CT 110
- 2011 Modenas CT100
- 2011 Modenas Dinamik
- 2011 Modenas Elegan
- 2011 Modenas Elegan 200
- 2011 Modenas Elit 125
- 2011 Modenas Elit 150
- 2011 Modenas Elit Sports
- 2011 Modenas GT 128
- 2011 Modenas Jaguh
- 2011 Modenas Karisma 125
- 2011 Modenas Kriss 100
- 2011 Modenas Kriss 120

