2011 Benelli TNT 899S gallery
2011 Benelli TNT 899S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 118,01 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Twin floating disks |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black, white/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hero Electric Zion
- 2011 Hero Electric Zippy
- 2011 Hero Honda Achiever 150
- 2011 Hero Honda CBZ X-treme
- 2011 Hero Honda CD Dawn 100
- 2011 Hero Honda CD Deluxe
- 2011 Hero Honda Glamour
- 2011 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2011 Hero Honda Hunk 150
- 2011 Hero Honda Karizma
- 2011 Hero Honda Karizma ZMR
- 2011 Hero Honda Passion Plus
- 2011 Hero Honda Passion Pro
- 2011 Hero Honda Pleasure 100
- 2011 Hero Honda Splendor NXG
- 2011 Hero Honda Splendor Plus
- 2011 Hero Honda Splendor Pro
- 2011 Hero Honda Super Splendor 125
- 2011 Hesketh HZE Vectrix
- 2011 Hesketh Sprinter

