2011 Honda XL700V Transalp gallery
2011 Honda XL700V Transalp
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41.51 cubic inches) | Power: | 59,14 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 66.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Demak DMX-R
- 2011 Demak DTM 150
- 2011 Demak Duta
- 2011 Demak DX 90
- 2011 Demak Evo Z
- 2011 Demak Ex 90
- 2011 Demak Matrix Sport Z
- 2011 Demak MS
- 2011 Demak MV
- 2011 Demak Rino S
- 2011 Demak Smart MTR
- 2011 Demak Smart MTX
- 2011 Demak Smart Z
- 2011 Demak Spark
- 2011 Demak Spark Sidecar
- 2011 Derbi Boulevard 125
- 2011 Derbi Boulevard 50 2T
- 2011 Derbi Cross City 125
- 2011 Derbi GP1 50
- 2011 Derbi GPR 125

