2010 Honda XL700V C-ABS gallery
2010 Honda XL700V C-ABS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41.51 cubic inches) | Power: | 59,14 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 66.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Double disc. C-ABS |
| Rear brakes: | Single disc. C-ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kinroad XT125-BA Mickey Enduro
- 2010 Kinroad XT125-C Hatchet
- 2010 Kinroad XT125-CB Sword
- 2010 Kinroad XT125-CE War Dragon
- 2010 Kinroad XT125-D Cruise
- 2010 Kinroad XT125-F Mars
- 2010 Kinroad XT200GY-3
- 2010 Kinroad XT50-20
- 2010 Kinroad XT50Q
- 2010 Kreidler Enduro 125 DD
- 2010 Kreidler Insignio 125
- 2010 Kreidler Insignio 250 Smokey
- 2010 Kreidler Jigger
- 2010 Kreidler Martinique 125
- 2010 Kreidler RMC-E 125 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-E 50
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 Amaze
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-G 125
- 2010 Kreidler RMC-G 50 Venturi

