2010 Honda XL125V Varadero gallery
2010 Honda XL125V Varadero
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,21 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Harley-Davidson XL 1200X Sportster Forty-Eight
- 2010 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2010 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2010 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2010 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2010 Harley-Davidson XR1200
- 2010 Harley-Davidson XR1200X
- 2010 Hartford VR-125H
- 2010 Hartford VR-125Z
- 2010 Headbanger Foxy Lady
- 2010 Headbanger High Flyin
- 2010 Headbanger Hollister
- 2010 Hero Honda CBZ X-treme
- 2010 Hero Honda CD Dawn 100
- 2010 Hero Honda CD Deluxe
- 2010 Hero Honda Glamour
- 2010 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2010 Hero Honda Hunk 150

