2012 Horex VR6 Roadster gallery
2012 Horex VR6 Roadster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1218.00 ccm (74.32 cubic inches) | Power: | 161 |
| Engine type: | V6, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 250.0 kg (551.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/grey |
News
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2012 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2012 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2012 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
- 2012 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
- 2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
- 2012 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom

