2014 KTM 125 SX gallery
2014 KTM 125 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.8 kg (200.2 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 390 Duke ABS
- 2014 KTM 450 EXC
- 2014 KTM 450 SMR
- 2014 KTM 450 SX-F
- 2014 KTM 450 XC-F
- 2014 KTM 450 XC-W
- 2014 KTM 50 SX
- 2014 KTM 50 SX Mini
- 2014 KTM 500 EXC
- 2014 KTM 500 XC-W
- 2014 KTM 65 SX
- 2014 KTM 690 ABS Duke
- 2014 KTM 690 Duke R ABS
- 2014 KTM 690 Enduro R
- 2014 KTM 690 SMC R
- 2014 KTM 85 SX 17-14
- 2014 KTM Freeride 250 R
- 2014 KTM Freeride 350
- 2014 KTM Freeride E
- 2014 KTM RC 125

