2010 KTM 300 EXC gallery
2010 KTM 300 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 293.20 ccm (17.89 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.1 kg (227.3 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 BMW K1300R
- 2010 BMW K1300S
- 2010 BMW R1200GS
- 2010 BMW R1200GS Adventure
- 2010 BMW R1200R
- 2010 BMW R1200RT
- 2010 BMW S1000RR
- 2010 Boom Trikes Classic Chopper
- 2010 Boom Trikes Classic Family
- 2010 Boom Trikes Classic Low Rider
- 2010 Boom Trikes Fighter X11 Basic
- 2010 Boom Trikes Fighter X12 Basic
- 2010 Boom Trikes Fun 500 Basic
- 2010 Boom Trikes Muscle Family
- 2010 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2010 Boom Trikes V2 Basic
- 2010 Borile B500CR
- 2010 Borile B500MT
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS

