2014 KTM 350 EXC-F gallery
2014 KTM 350 EXC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki GW250
- 2014 Suzuki Hayabusa
- 2014 Suzuki Hayabusa 50 Anniversary
- 2014 Suzuki Hayabusa ABS Z
- 2014 Suzuki Hayate 125 FI
- 2014 Suzuki Inazuma 250
- 2014 Suzuki Intruder 250LC
- 2014 Suzuki Intruder C1500BT
- 2014 Suzuki Intruder C1500T
- 2014 Suzuki Intruder C1800R
- 2014 Suzuki Intruder C800
- 2014 Suzuki Intruder C800B
- 2014 Suzuki Intruder C800C
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400 Cast Wheel
- 2014 Suzuki Intruder M1500
- 2014 Suzuki Intruder M1800RB
- 2014 Suzuki Intruder M1800RBZ B.O.S.S.
- 2014 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2014 Suzuki Intruder M800

