2014 KTM 250 EXC gallery
2014 KTM 250 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.9 kg (224.7 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
-
Harley-Davidson VRSCA V-Rod
-
Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki ER-4n ABS
- 2014 Kawasaki ER-6f
- 2014 Kawasaki ER-6n
- 2014 Kawasaki Estrella
- 2014 Kawasaki Estrella Special Edition
- 2014 Kawasaki J300
- 2014 Kawasaki J300 Special Edition
- 2014 Kawasaki KLR650
- 2014 Kawasaki KLR650 New Edition
- 2014 Kawasaki KLX110
- 2014 Kawasaki KLX110L
- 2014 Kawasaki KLX125
- 2014 Kawasaki KLX140
- 2014 Kawasaki KLX140L
- 2014 Kawasaki KLX250
- 2014 Kawasaki KLX250S
- 2014 Kawasaki KX100
- 2014 Kawasaki KX250F
- 2014 Kawasaki KX450F
- 2014 Kawasaki KX65

