2011 KTM 350 F EXC Factory gallery
2011 KTM 350 F EXC Factory
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Color options: | Orange/blue |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 KTM 530 EXC
- 2011 KTM 530 EXC SIXDAYS
- 2011 KTM 65 SX
- 2011 KTM 690 Duke
- 2011 KTM 690 Duke R
- 2011 KTM 690 Enduro
- 2011 KTM 690 Enduro R
- 2011 KTM 690 SMC
- 2011 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2011 KTM 85 SX 17-14
- 2011 KTM 85 SX 19-16
- 2011 KTM 990 Adventure
- 2011 KTM 990 Adventure Dakar
- 2011 KTM 990 Adventure R
- 2011 KTM 990 Super Duke
- 2011 KTM 990 Supermoto
- 2011 KTM 990 Supermoto R
- 2011 KTM 990 Supermoto T
- 2011 Kymco Agility City 125
- 2011 Kymco Downtown 300i

