2014 KTM 150 XC gallery
2014 KTM 150 XC
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 143.60 ccm (8.76 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 58.4 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.1 kg (207.5 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Intruder M800
- 2014 Suzuki Intruder M800T
- 2014 Suzuki Mola 125
- 2014 Suzuki Mola 150
- 2014 Suzuki Nex 115
- 2014 Suzuki Raider J 115 Fi
- 2014 Suzuki Raider J Pro 110
- 2014 Suzuki Raider R 150
- 2014 Suzuki RM 85
- 2014 Suzuki RM 85 L
- 2014 Suzuki RM-Z250
- 2014 Suzuki RMX450Z
- 2014 Suzuki RMZ 450
- 2014 Suzuki SFV650
- 2014 Suzuki Shooter 115 Fi
- 2014 Suzuki Skydrive 125
- 2014 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2014 Suzuki Skywave 400 Type S ABS
- 2014 Suzuki Skywave 650 LX
- 2014 Suzuki Slingshot Plus

