2014 KTM 1190 Adventure R gallery
2014 KTM 1190 Adventure R
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 147.51 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha FZ1
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R
- 2014 Yamaha FZ8
- 2014 Yamaha Jog R
- 2014 Yamaha Jog RR
- 2014 Yamaha Majesty
- 2014 Yamaha MT-07
- 2014 Yamaha MT-09
- 2014 Yamaha MT-09 Street Rally
- 2014 Yamaha Neos
- 2014 Yamaha Neos 4
- 2014 Yamaha Neos Easy 50
- 2014 Yamaha PW50
- 2014 Yamaha Road Star S
- 2014 Yamaha Road Star Silverado S
- 2014 Yamaha Royal Star Venture S
- 2014 Yamaha Slider Naked
- 2014 Yamaha SR400

