2014 Kawasaki 250TR gallery
2014 Kawasaki 250TR
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 25.48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,650 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.60 litres (1.74 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Polar solar yellow, Polar white |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2014 Kawasaki Versys
- 2014 Kawasaki Versys 1000
- 2014 Kawasaki Versys ABS
- 2014 Kawasaki Versys Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2014 Kawasaki VN900 Classic
- 2014 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2014 Kawasaki VN900 Custom
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad ABS
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS

