2014 KTM 450 EXC gallery
2014 KTM 450 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.0 kg (244.7 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Superlow
- 2014 Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Street Glide
- 2014 Harley-Davidson Street Glide Special
- 2014 Harley-Davidson Tri Glide Ultra
- 2014 Harley-Davidson Ultra Limited
- 2014 Harley-Davidson V-Rod Muscle
- 2014 Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
- 2014 Harley-Davidson XL 883L Police
- 2014 Headbanger Foxy Lady

